Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Avanti, nová kolekce Sklárny Heřmanova Huť
 
Bratislava nabídne kompletní grafické dílo Albína Brunovského
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 37/2004

Galerie města Bratislavy (GMB) vystavuje od 11. prosince do 20. února kompletní grafické dílo Albína Brunovského. Nejrozsáhlejší výstava tohoto svérázného slovenského umělce s názvem Retrospektiva zabere téměř celý Pálffyho palác v centru hlavního města.


 
 

"Takto koncipovaná a tak rozsáhlá výstava Albína Brunovského (1960-1997) ještě na Slovensku nebyla a myslím, že v nejbližší budoucnosti ani nebude," řekl kurátor výstavy a ředitel galerie Ivan Jančár. "Hlavní ambicí výstavy je představit vše, co Brunovský v oblasti grafiky od svého raného období až do smrti vytvořil," dodal.

Brunovský vytvořil více než 650 grafických děl. Expozice nabídne podle kurátora většinu jeho díla. "Bohužel, museli jsme vynechat Brunovského významnou ilustrátorskou tvorbu, kresby, známky a podobné aktivity," řekl Jančár.

Kromě grafických děl expozice nabídne také vzácné malby na dřevu. Součástí projektu, do kterého se kromě hostitelské GMB zapojili i další slovenské galerie a soukromí sběratelé, je také monografie s názvem Albín Brunovský - kompletní grafické dílo.

Brunovský, který se narodil 25. prosince 1935, byl grafikem přímo navazujícím na dílo Kolomana Sokola a Vincenta Hložníka s jejich humanistickým podtextem. "Byl autorem, který se vědomě inspiroval různými obdobími, což také ve své tvorbě vždy svérázným způsobem přiznal. Brzy si vytvořil svůj vlastní rukopis, podle něhož bylo možné ho hned identifikovat," uvedl Jančár.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.