Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Avanti, nová kolekce Sklárny Heřmanova Huť
 
Sklárna ve Včelničce skončila, bez práce bude 137 lidí
Marie Kohoutová - Zprávy - vydání 1/2003

Sklárny Antonín Rückl a synové, sklárna Včelnička na Pelhřimovsku, skončila provoz a jejich 137 zaměstnanců je od ledna bez práce. O podnik proslavený výrobou rubínového skla totiž ve druhé dražbě 30. prosince opět nikdo neprojevil zájem. Třetí dražba by se měla konat v polovině ledna. Vyvolávací cena obou provozů včetně technologií se v ní proti deseti miliónům korun zřejmě sníží až na polovinu, řekl správce konkursní podstaty Petr Zadražil.


 
 

V podniku se pouze dokončí expedice starých zakázek. "Sklářská pec se zatím bude temperovat, aby se mohla okamžitě rozjet, kdyby se podnik podařilo prodat v další dražbě," řekl Zadražil. Podle něj není o sklárnu zájem kvůli malému odbytu skla na světových trzích i kvůli znevýhodnění českého exportu silnou korunou.

Zaměstnanci skláren již pracovali ve výpovědní lhůtě, která skončila k 31. prosinci 2002. Za dobu konkursu jim podnik podle Zadražila na mzdách nic nedluží, ale odstupné v celkové výši kolem čtyř miliónů korun dostanou vyplaceno až v únoru nebo březnu letošního roku. "Část peněz za zboží ještě není na účtech a určité prostředky musí zůstat jako rezerva na rozjezd výroby při případném prodeji," zdůvodnil správce.

Sklárny s téměř 130letou výrobní tradicí se ocitly v konkursu letos v lednu. Věřitelé uplatnili pohledávky za 94 miliónů korun a dalších 3,5 miliónu činí nevyplacené mzdy 136 zaměstnanců.

Od července sklárnu provozovala v ekonomickém pronájmu společnost EITAS, dceřiná firma Elektroisoly Tábor, která odkoupila rozdělanou výrobu a zajišťovala další provoz. Firma se však proti očekávání nezúčastnila první dražby a koncem října pronájem ukončila. V říjnu se majetek skláren bez úspěchu nabízel postupně v pěti dražbách; dva výrobní provozy ve Včelničce a Kamenici nad Lipou za celkovou vyvolávací cenu 11 miliónů korun.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.